Teknoloji

İmzalar atıldı… ASELSAN ile ROKETSAN arasında 11,9 milyon dolarlık sözleşme!

Konuyla ilgili ASELSAN tarafından yapılan açıklamada, “ASELSAN ile ROKETSAN arasında Elektro-Optik Sistem Temini için toplam 11.900.000 ABD Doları tutarında sözleşme imzalanmıştır.”terimler yer aldı.

Öte yandan Roketsan ile ASELSAN arasında, IDEF’23 kapsamında ‘Kaideye Monteli CİRİT Silah Sistemi ASELFLIR-410 Elektro-Optik Sistem Temini Projesi’nin imza töreni düzenlendi. 11.9 milyon dolarlık sözleşmenin ASELFLIR-410 ile ilgili olduğu söyleniyor.

KMC’DE TACFLIR 380 YERİNE ASELFLIR-410 DÖNEMİ BAŞLIYOR

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim çalışmaları devam eden Kurala Atlı CİRİT (KMC) Silah Sistemi, Roketsan tarafından geliştirilen CİRİT, UMTAS ve L-UMTAS füzelerini ateşleyebiliyor. Sistemin amaçlı gözetleme ve lazer işaretleme gereksinimleri ABD’den TeledyneFLIR tarafından geliştirilen TacFLIR 380-HD Elektro-Optik Sistem ile sağlanmıştır.

ASELFLIR-410 tedariki ile KMC Silah Sisteminde TeledyneFLIR üretimi TacFLIR 380-HD Elektro-Optik Sistemi yerine ASELSAN tarafından geliştirilen yerli sistem devreye alınacak. SavunmaSanayiST.com’un edindiği bilgiye göre; ASELFLIR-410, KMC Sistemine hareket halindeyken bile lazer markalama yeteneği sağlayacaktır. Lazer güdümlü CİRİT ve LUMTAS füzeleri için lazer markalama çok önemlidir.

KMC SİLAH SİSTEMİ HAKKINDA

YALMAN Tower ile donatılan KMC; Maksimum 8 CİRİT Füzesi veya 4 L-UMTAS/UMTAS/OMTAS Füzesi taşıyabilmektedir. Karma konfigürasyonda KMC, 4 adet CİRİT Füzesi ve 2 adet L-UMTAS/UMTAS/OMTAS yüklü Füzesi ile görev yapabilmektedir.

YALMAN Kuleli KMT için FNSS tarafından geliştirilen KAPLAN-10 platformu tercih edilmiştir.

Stabilize edilmiş kulesi sayesinde 40 kilometreye kadar hareket halindeyken atış yapma imkanı sağlayan KMC Silah Sistemi, kullanıcıya 8 kilometreye kadar yüksek vuruş kabiliyeti sunuyor.

  • IIR Arayıcı Başlıklı UMTAS Füzesi 8+,
  • Lazer Arayıcı Başlıklı L-UMTAS füzesi 8+,
  • IIR Arayıcı Başlıklı OMTAS Füzesi 4+,
  • Lazer Arayıcı Başlıklı CİRİT Füzesi, 8+ kilometre menzile sahip.

Bu sistem aynı zamanda taşıdığı yüksek teknolojili elektro-optik sistem ile 20 kilometre menzile kadar keşif ve gözetleme faaliyetleri gerçekleştirebilmektedir. KMC Silah Sistemine 7,62 mm Makineli Tüfek Entegrasyonu çalışmaları devam etmektedir.

Öte yandan KMC Silah Sistemi KMC-U’nun tekerlekli konfigürasyonunu buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

KAYNAK: SAVUNMASANAYIST.COM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu